Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

58 rokov Košickej detskej historickej železnice

Detská železnica oslavuje 58 rokov

Košická detská historická železnica si 22. septembra pripomenie 58 rokov od spustenia prevádzky. V roku 1955 sa v Čermeli začala budovať unikátna atrakcia, na ktorej dodnes pôsobia mladí železničiari.
Oslava narodenín je naplánovaná na nedeľu, 22. septembra a okrem tradičných jázd je pripravený aj bohatý sprievodný program s veľkým železničným prekvapením. Návštevníci sa môžu tešiť na spanilé jazdy historických vlakov detskej železnice či slávnostné defilé všetkých vozidiel v netradičnom radení. Nebudú chýbať ani hry a súťaže pre deti. Dospelí sa zabavia pri ľudovej hudbe a podávať sa bude pravý železničiarsky guláš a koľajnicové palacinky. „Všetkých srdečne pozývame už od deviatej hodiny, kedy by mal byť pripravený na ochutnávku už aj vynikajúci guláš. Ten začneme variť približne o piatej hodine ráno, priamo na stanici Alpinka. Spanilé jazdy sme pripravili na 11. a 13. hodinu,“ pozýva Igor Holéczy z OZ Detská železnica Košice.

 
Členom občianskeho združenia sa už druhý rok darí nielen udržiavať ale postupne aj rekonštruovať historické vozidlá. Ďalšie z nich predstavia práve počas narodenín. „Tí, ktorí chodia na železničku pravidelne si určite všimli nový prírastok v podobe ďalšieho vynoveného historického služobného vagóna. Po kompletnej rekonštrukcii by mal, zatiaľ staticky, slúžiť ako učebňa pre našich mladých železničiarov. Vozeň D/u 840 sa podarilo zrekonštruovať za prispenia Fondu zdravia mesta Košice,“ povedal Ľubomír Lehotský, predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice.
V tento deň sa v Košiciach koná aj Pochod za život, ku ktorému sa Košická detská historická železnica symbolicky pripojí Vlakom za život s odchodom zo stanice Čermeľ o 15:15 hod.
“Naše občianske združenie vníma pochod za život v Košiciach ako výnimočnú udalosť, v rámci ktorej máme možnosť odmietnuť kultúru smrti a naopak jasne sa postaviť na stranu života. Naše aktivity sú od začiatku zamerané nielen na prevádzku technicko-historickej pamiatky, ale predovšetkým vytváranie pozitívnej atmosféry pre oddych a zmysluplné vyžitie v lone prírody a našej železničky. Podporujeme rodinu a právo na život v nej.,“ vysvetlil Lehotský.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Občianske združenie Detská železnica Košice od roku 2012 prevádzkuje Košickú detskú historickú železnicu, ktorá patrí s viac ako 30 000 návštevníkmi ročne k najznámejším atrakciám v širokom okolí. Raritou je najstarší prevádzkovaný parný rušeň Katka U 36 003 a Klub mladých železničiarov.
 
Zuzana Lehotská, marketing a PR
OZ Detská železnica Košice
0905 496 426
kezeleznica@gmail.com
www.detskazeleznica.sk       
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.