Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Bódvalenke

10. 4. 2011
 

Zázraky sa dejú: Rómovia chcú robiť

Tento zázrak sa neudial z noci na deň, ale trvá už druhý rok. Rómovia z Bódvalenke nielenže chcú robiť, oni už aj robia. Prerábajú svoju obec na galériu monumentálnej nástennej maľby. Na stenách ich domov ožívajú rómske legendy a rozprávky, ich sny, žiale a túžby. Pomocou týchto unikátnych výtvarných diel odkazujú svetu: príďte a spoznajte náš život, pomôžete nám tým dôstojne žiť.

Tento zázrak prebieha v malej, biednej, maďarskej obci, vzdialenej iba 15 km od Zádielskej doliny (čo je veľmi blízko ako inšpirácia pre náš tretí sektor, vládneho splnomocnenca, či samotných Rómov), na okraji Národného parku Aggtelek. Dedinka má krásnu polohu, z jednej strany ju lemujú lesnaté kopce, z druhej vzácne chránené mokrade. Žije v nej 210 obyvateľov, z ktorých je 90% Rómov. Obec je taká chudobná, že sa tu krčma neuživí, obchod s miešaným tovarom je otvorený len niekoľko hodín denne, našťastie ho nevlasní úžerník.

 

Pre výhodnú polohu obce, (unikátna vertikálna Rákociho jaskyňa je len 5 km ďaleko), ďalej tiež preto, že obec nie je veľká a obrazy sa na vaľkových domoch nestratia, lebo budú takmer na každom z nich, ale hlavne preto, že tu žije takmer výlučne rómska komunita, sa Eszter Pásztor (na obr.) z nadácie Európska dieľňa, ktorej pomocou sa projekt financuje, rozhodla uskutočňiť svoj sen, vytvoriť jedinečnú galériu, ktorá by uživila miestnych Rómov, práve na tomto mieste.

 

Ako mi pri letmom stretnutí stihla povedať (počas prestávky záverečného vyúčtovania rekonštrukčných prác, súčasti projektu), obec zachráni od biedy, keďže v okolí práca nie je, len vidiecky turizmus. Prvým krokom k tomu, aby sem prišli turisti je galéria, na ňu sa neskôr nabalia služby, ktoré by mohli priniesť prácu miestnym Rómom. Keď tu bola prvýkrát, našla tu apatických, v beznádeji a biede žijúcich obyvateľov, ktorých jediným cieľom bolo ako-tak prežiť dnešný deň. Aby sa projekt mohol uskutočniť, bolo potrebné ich nielen do neho začleniť, ale hlavne dosiahnuť to, aby sa s ním ztotožnili. Bolo to veľmi ťažké, lebo tunajším Rómom doteraz nikto nič nedal, nikdy sa o nich nik nezaujímal. Bolo ich treba presvedčiť, že horšie ako bieda je iba ničnerobenie. Trpezlivo vysvetľovala svoj zámer jednotlivým rodinám, malým skupinkám, kým ho spoločne, na zasadnutí obecnej rady schválili.

 

 

http://kobelak.blog.sme.sk/c/240344/Zazraky-sa-deju-Romovia-chcu-robit.html

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.