Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Branisko

7. 4. 2011
 

Tunel Branisko je slovenský diaľničný tunel na diaľnici D1, ktorý sa nachádza na úseku medzi Beharovcami a Fričovcami, na rozhraní okresov Levoča a Prešov. So svojou dĺžkou 4 975 m je v súčasnosti najdlhším prevádzkovaným tunelom na Slovensku.

Tunel nahradil náročný prechod cez priesmyk Branisko po štátnej ceste I/18, ktorý leží výške 751 m n. m. v pohorí Branisko.

Razba tunela sa začala razením prieskumnej štôlne v osi ľavého (severného) tubusu v apríli roku 1996. Prerazený bol v decembri 1997 a dnes slúži ako úniková štôlňa v prípade nehody v tuneli. V budúcnosti sa stane základom pre druhý definitívny tubus pre automobilovú dopravu.

Južnú, definitívnu tunelovú rúru začali raziť v máji 1997 a prerazená bola slávnostne dňa 1. mája 1999 za prítomnosti vtedajšieho predsedu vlády Mikuláša Dzurindu. Pri stretnutí oboch častí tunela počas razenia vznikla odchýlka iba 13 milimetrov. V ďalších mesiacoch nasledovala úprava interiéru tunela, výstavba vetracích šácht a vozovky a inštalácia technologického zariadenia. K slávnostnému otvoreniu tunela v polovičnom profile došlo dňa 29. júna 2003. Do 1. októbra 2003 bol tunel len v skúšobnej prevádzke a maximálna rýchlosť v ňom bola obmedzená na 60 km za hodinu.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Tunel_Branisko

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.