Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Füzér

10. 4. 2011
 

Füzér je malebný hrad, nachádzajúci sa v Maďarsku, v tesnej blízkosti slovenských hraníc (asi pol hodinku cesty autom z Košíc). Je postavený nad rovnomennou dedinkou Füzér, na osamotenom sopečnom kuželi a z jeho vrcholu sa nám otvára krásny, 360 stupňový, výhľad na okolité Zemplínske vrchy.

Ak máte záujem o prehliadku hradu s detailným výkladom histórie a množstvom artefaktov, tak budete sklamaní. Interiér hradu nie je ničím výnimočný. Ak však milujete krásne prírodné scenérie a miesta, kde na vás dýcha história, tento skvost si nemôžete nechať ujsť. Zachovaná časť kaplnky s klenutými oknami, mocné hradby, na ktorých si môžte posedieť a obdivovať okolie a už len samotná prístupová cesta vedúca strmými skalami a schodami, to všetko vytvára jedinečnú atmosféru tohto hradu.

Tiež odporúčam zabudnúť na čas a nevenovať všetku pozornosť iba návšteve hradu. Z parkoviska, ktoré je východiskovým bodom k výstupu na hrad, vedie viacero chodníkov do okolitej prírody. Pri mojej prvej návšteve hradu sme sa pustili nesprávnou cestou, nerešpektujúc značenie, ktoré však tiež nie je silnou stránkou miesta a len tak sme sa pustili hore kopcom. Nie však tým, na ktorom stál hrad. Po dobrej pol hodinke šľapania sme si všimli malú čistinku, ktorá nám priniesla snáď ten najkrajší zážitok celého výletu. Ocitli sme sa presne na náprotivnom kopci hradu a naskytol sa nám výhľad, ktorý zažije len zopár vyvolených návštevníkov.

Pre mňa bol však najsilnejším momentom pohľad na zrúcaniny tohto hradu z diaľky. Dlhá rovná cetsa obklopená poliami a na jej konci vysoké bralo, na ktorom sa týči hrad. Ťažko sa to opisuje, preto prikladám fotky. Pod hradom je malebná dedinka a v sprievodcovi som sa dočítala, že sa tam nachádza kalvinský kostol so stropnými maľbami z 19. storočia a tiež je tam možnosť ubytovania a reštaurácia.

Zaujímavé fakty z histórie:

  • história hradu siaha až do 13 storočia (obdobia vlády Štefana V.), kedy bol postavený na obranu proti Turkom a jeho zrúcaniny patria medzi najstaršie na území Maďarska.
  • v období po prehratej bitke pri Moháči, roku 1526, tu počas jedného roka strážíli uhorskú svätú korunu
  • po úteku z väzenia na Čachtickom hrade sa tu ukrývala grófka Alžbeta Bátoryová, jedna z najväčších vrahýň v dejinách ľudstva, ako je uvedené v Guinessovej knihe rekordov.
  • v polovici 17 stor., počas Rákocziho povstania, jedného zo šiestich protihabsburských stavovských povstaní, cisárske vojská hrad zničili, aby sa v ňom povstalci nemohli usadiť. Z hradu sa preto zachovali už len zrúcaniny. Možno v ňom obdivovať časť kaplnky, veže a zachovala sa veľká časť vonkajšieho opevnenia.

http://madrugada.sk/2011/11/fuzer/

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.