Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Milan Kolcun - Košické detaily

Najnovšia kniha z pera Milana Kolcuna - Košické detaily.

Úvod

Niekedy je dobré sa povzniesť. Ponad všetky prízemnosti, odpad, zbytočnosti, škaredosti, neprávosti, nepravdy, príkoria a ublíženia. Ale inokedy je krásne priblížiť sa. Prelomiť hranicu tradičnej vzdialenosti a objaviť mikrosvet. Ten nie je pre každého, iba pre pokročilých, trpezlivých, hĺbavých a milujúcich.
Detaily vytvoril niekto, komu nezáležalo na tom, aby ho každý videl. A vonkoncom nie hocikto. Neoslovovala ho kvantita. Mal záujem len o diváka, ktorý sa k nemu dopracuje. Za to sa mu autor odvďačí prekvapením. Detail bude na miestach, kde to nečakal a často sa (zoči-)voči nemu ocitne sám.
S touto knihou budete pamiatkam tak blízko, ako ste ešte neboli. Pustia vás do svojho intímneho priestoru, kde sa môžu skrývať aj tajomstvá. Tie vám chce táto kniha ukázať i vyrozprávať.

detaily_kolcun.jpg

Malé v tejto malej knihe zostáva malým. Kniha, zobrazujúca detaily v ich prirodzenej kráse, nemôže byť veľkou. 
Stáva sa, že celok sa megalomansky zmocní detailu. Mávnete nad tým rukou a poviete si: „To je detail!“ V tejto knihe sú však detaily hrdinami a víťazia nad celkom. Celkom. Celkom tu dávame priestor len kvôli lokalizovaniu detailu. (Stačí nalistovať za každým detailom nasledujúcu stránku a objavíte rytmus tejto knihy).
Malému sa dostáva menej pozornosti. Neprávom. Príbeh detailu môže byť rovnako i viac pútavý a inšpiratívny ako u „veľkých“ pamiatok.
Po Potulkách mestom Košice (1+2), Košickej čítanke (3) a Štýloch krásy v Košiciach (4) mapuje Milan Kolcun svoje mesto optikou mikropohľadu. Lokálpatriotická séria Potulky mestom Košice tak dostáva svoj 5. diel.
 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.