Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA - Bonsai Cassovia 2014

Na výstave Bonsai Cassovia 2014 nájdete viac ako 60 unikátnych drevín.

KOŠICE. Krásu bonsajov môžu od štvrtka do nedele 4. mája obdivovať návštevníci košickej Botanickej záhrady. Na výstave Bonsai Cassovia 2014 uvidia viac ako 60 unikátnych drevín, pričom po prvýkrát budú prezentované aj stromy v rôznom štádiu tvarovania.

"Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach pripravila pre svojich návštevníkov v poradí už štvrtú výstavu týchto ´najmenších stromov´, ktoré dokazujú, že ľudia svojim vzťahom k rastlinám oddávna pripisovali obdiv, a hľadali v nich filozofiu rovnováhy a usporiadania životných situácii v súlade s prírodou. Pretože bonsaje, to sú nielen miniatúrne dreviny, ale tiež záľuba a radosť z pestovania, a dosiahnutých výsledkov a účinný spôsob relaxácie," uviedol riaditeľ Botanickej záhrady Sergej Mochnacký.

Výstava na Mánesovej 23 sa koná v spolupráci s Bonsai centrom Košice a otvorená je od 9.00 do 17.00 h.

"Chceme ukázať stromy, ktoré doposiaľ neboli nikde vystavené, a to nielen druhy pochádzajúce z našich lesov, ale aj druhy z ďalekých krajín, pričom návštevníci sa budú môcť pokochať aj najväčšími stromami na slovenskej bonsajovej scéne," priblížil majiteľ Bonsaj centra Košice Juraj Szabó.

Predstavia aj staré bojové umenia

Program spestria ukážky tvarovania bonsajov a poradenskou činnosťou, ale aj inými aktivitami. Súčasťou bude dnes o 13.00 h vystúpenie členov Cassovia Kendo klubu a Cassovia jujutsu klubu, ktorí návštevníkom Botanickej záhrady predvedú tieto staré bojové umenia bez zbrane, informovala hovorkyňa Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) Jaroslava Oravcová.

Prehliadku bonsajov spestrí aj výstava japonských mečov a kimon.

"Mnohé meče pochádzajú priamo z Japonska, ďalšie sú síce vyrobené na Slovensku, ale sú uznávané japonskými odborníkmi. Kimoná, ktoré si budú môcť návštevníci prezrieť, sú slávnostné a všetky sú dovezené priamo z Japonska. Pochádzajú zo súkromných zbierok členov klubu Cassovia Samurai, ktorí si dali za cieľ šíriť japonskú kultúru v našich končinách," hovorí vedúci Cassovia Kendo klubu Blažej Gál.

Ďalšou zaujímavosťou na výstave bude brnenie, ktoré sa používa pri cvičení Kendo. Netradičná bude aj prezentácia japonských obrazov zvitkov.

tasr

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.