Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA - Deň železničky 2013

Detská železnica oslavuje 58 rokov

Košická detská historická železnica si 22. septembra pripomenie 58 rokov od spustenia prevádzky. V roku 1955 sa v Čermeli začala budovať unikátna atrakcia, na ktorej dodnes pôsobia mladí železničiari.
Oslava narodenín je naplánovaná na nedeľu, 22. septembra a okrem tradičných jázd je pripravený aj bohatý sprievodný program s veľkým železničným prekvapením. Návštevníci sa môžu tešiť na spanilé jazdy historických vlakov detskej železnice či slávnostné defilé všetkých vozidiel v netradičnom radení. Nebudú chýbať ani hry a súťaže pre deti. Dospelí sa zabavia pri ľudovej hudbe a podávať sa bude pravý železničiarsky guláš a koľajnicové palacinky. „Všetkých srdečne pozývame už od deviatej hodiny, kedy by mal byť pripravený na ochutnávku už aj vynikajúci guláš. Ten začneme variť približne o piatej hodine ráno, priamo na stanici Alpinka. Spanilé jazdy sme pripravili na 11. a 13. hodinu,“ pozýva Igor Holéczy z OZ Detská železnica Košice.
Členom občianskeho združenia sa už druhý rok darí nielen udržiavať ale postupne aj rekonštruovať historické vozidlá. Ďalšie z nich predstavia práve počas narodenín. „Tí, ktorí chodia na železničku pravidelne si určite všimli nový prírastok v podobe ďalšieho vynoveného historického služobného vagóna. Po kompletnej rekonštrukcii by mal, zatiaľ staticky, slúžiť ako učebňa pre našich mladých železničiarov. Vozeň D/u 840 sa podarilo zrekonštruovať za prispenia Fondu zdravia mesta Košice,“ povedal Ľubomír Lehotský, predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice.
V tento deň sa v Košiciach koná aj Pochod za život, ku ktorému sa Košická detská historická železnica symbolicky pripojí Vlakom za život s odchodom zo stanice Čermeľ o 15:15 hod.
“Naše občianske združenie vníma pochod za život v Košiciach ako výnimočnú udalosť, v rámci ktorej máme možnosť odmietnuť kultúru smrti a naopak jasne sa postaviť na stranu života. Naše aktivity sú od začiatku zamerané nielen na prevádzku technicko-historickej pamiatky, ale predovšetkým vytváranie pozitívnej atmosféry pre oddych a zmysluplné vyžitie v lone prírody a našej železničky. Podporujeme rodinu a právo na život v nej.,“ vysvetlil Lehotský.
 
www.detskazeleznica.sk       

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.