Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA - Potulky po sídlisku - Jedlé liečivé rastliny

KVP Výmenník Wuppertálska - 08.08.2014 o 16:00

Vo výmenníku Wuppertálska sa prvý piatok v mesiaci konajú stretnutia  obyvateľov, susedov, bylinkárov a nadšencov zdravého životného štýlu. Ich cieľom je obnoviť vzťah mestského človeka k prírode, prostredníctvom spoznávania rôznych druhov byliniek. Sprievodcom po svete liečivých rastlín je RNDr. Eva Sitášová, PhD., botanička a odborná pracovníčka vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach.

 

Prvé stretnutie milovníkov byliniek, pod názvom História liečenia rastlinami, sa konalo 6. júna. V rámci neho sa účastníci dozvedeli o praktikách liečenia bylinkami, ktoré sa zachovali po našich predkoch. Prezentácia bola doplnená ukážkami liečivých rastlín, ktoré rastú v komunitnej záhrade výmenníka Wuppertálska.

 

Druhé stretnutie je naplánované na piatok 4. júla. Tentokrát bude témou Kalendár a spôsoby zberu, sušenia a uskladňovania liečivých rastlín. V rámci prechádzky po okolí výmenníka sa záujemcovia naučia rozpoznať rastliny s liečivými účinkami.

 

Ďalšími plánovanými témami stretnutí sú:

 

téma č.3  Jedlé liečivé rastliny  (8.8. výnimočne 2. piatok v mesiaci)

téma č.4 . Jedovaté liečivé rastliny  

téma č. 5  Pestovanie liečivých rastlín

téma č.6  Liečive rastliny v kozmetike

téma č.7  Fytoterapia

 

Zámerom projektu je oživiť tradíciu zberu a spracovávania liečivých rastlín a plodov v mestskom prostredí. Spoznávaním konkrétnych druhov bylín a jedlých plodov,  ich liečivých účinkov budú absolventi kurzu schopní využiť získané poznatky pri príprave vlastných kulinárskych pokrmov a nápojov. Počas každého stretnutia bude vyhradený čas pre podrobnú štúdiu vybranej bylinky. Naplánované sú aj ďalšie sprievodné podujatia. Napríklad výmena a predaj semienok rastlín, ktoré nesmú chýbať v záhradke žiadneho bylinkára.

 

Projekt bude trvať do konca roka 2014. V zimnou období bude skupina bylinkárov – amatérov pracovať v interiéri výmenníka. Tešiť sa môžu na výrobu mapy BylinKE, ktorá dôsledne zmapuje miesta, kde bylinky a liečivé rastliny rastú.  Naučia sa aj ako si pripraviť vlastný herbár či receptár.

 

http://www.vymenniky.sk/sk/wuppertalska/clanky/bylinke-potulky-po-sidlisku/

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.