Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

POZVÁNKA: Židovská kultúra sa otvára košickej verejnosti

Dňa 22.1.2013 o 17:00 hod. v pôvodnej synagóge - dnešnom Dome umenia Košice, sa uskutoční  beseda "Pravá tvár judaizmu - Múdrosti a rituály preverené tisícročiami". Tie budú verejnosti prezentovať významní odborníci, cieľom prispieť k interkultúrnemu porozumeniu. Jedinečné podujatie, určené zástupcom všetkých kultúr a náboženstiev, je vlastným príspevkom organizátorov k EHMK 2013.

zidovska_kultura-.jpg

Besedu, ktorá je súčasťou kampane „Poznaním k porozumeniu“, organizuje občianske združenie B`nai B`rith Concordia, spoločne so Židovskou náboženskou obcou Košice a pražským vydavateľstvom P3K. „Židovská kultúra má zvláštne postavenie medzi kultúrami. Mnohí ju vnímajú s odstupom. Mnohí sú na jej prejavy citlivejší a hodnotia, aj keď ju nepoznajú. Neznalosť dáva priestor predsudkom a netolerancii. Chceme preto dať verejnosti možnosť spoznať pravú tvár judaizmu a prispieť tak k porozumeniu medzi nami,“ povedal k zámeru podujatia zástupca hlavného organizátora MUDr. Tomáš Teššer.

Na tému budú s verejnosťou besedovať: Prof. PhDr. Pavol Mešťan, DrSc. (slovenský judaista a historik, riaditeľ Múzea židovskej kultúry Slovenského národného múzea) a ThDr. Jiří Blažek, Th.D.(český judaista, prekladateľ významných judaistických publikácií). Tí vysvetlia duchovné i hmotné prvky židovskej kultúry, podstatu judaizmu, jeho históriu a súčasnosť, židovské múdrosti a rituály, ako aj mnoho ďalších súvisiacich tém. Beseda bude doplnená o ukážky rituálov, kosher ochutnávky a iný doplnkový program.
 
Inšpiráciou k besede sa pre organizátorov stala kniha Praktický judaizmus, práve vydaná v Českej republike vydavateľstvom P3K. Autorom knihy je vrchný Tel Avivský rabín a bývalý vrchný rabín Izraela – Rav Jisra`el Me`ir Lau. Ten prežil časť života v Prešove. Organizátori pre účastníkov pripravili predaj tejto knihy, ako aj autogramiádu jej prekladateľa Blažeka.
 
„Ide o podujatie, ktoré nemá doposiaľ v košických podmienkach obdobu. Verím, že občania Európskeho hlavného mesta kultúry sú zrelí na rozšírenie svojich obzorov a túto jedinečnú možnosť využijú,“ uzavrel MUDr. Tomáš Teššer. 
 
 
Kontakt:
MUDr. Tomáš Teššer, prezident B`nai B`rith Concordia
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.