Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Štýly krásy v Košiciach

Nová košická kniha Milana KOLCUNA

styly-krasy-obalka-zaciatok-p.jpg

styly-krasy--zadna-obalka.jpg

Milan Kolcun: Štýly krásy v Košiciach – Potulky mestom Košice (4)
 
Pripravovaná kniha ukáže, že v Košiciach máme zastúpené skoro všetky architektonické štýly, a teda nie sme odkázaní cestovať za nimi do cudzích miest. Naopak, štýly prišli z rôznych kútov sveta k nám. Poukáže na zvyšky Košíc v románskom slohu, predstaví gotickú nádheru mesta, úchvatnosť renesancie, krásu baroka, strohosť klasicizmu, pôvab pseudoštýlov, čaro moderny i funkcionalizmu. Vypichne najlepšie architektonické a iné diela vytvorené za socializmu i za posledných 20 rokov. Popritom sa dozvieme kadečo o lifestyle ľudí danej epochy.
Text je písaný popularizačným štýlom, ktorý sa odborníkom bude zdať príliš uletený, ale laikom či mladým ľuďom by mohol otvoriť dvere k chápaniu architektúry ako sledu módnych štýlov, ktoré sú podmienené vývojom ľudstva po technologickej, politickej, ekonomickej a estetickej stránke.
Fotografie charakteristických detailov i najtypickejších diel budú v podaní známeho fotografa Alexandra Jirouška.
V spolupráci so skupinou VIACASSA vznikli aj fotografie, ktoré prezentujú Košičana (dokonca toho istého) za rôznych období mesta (13. – 21. storočie). Štýl odievania typický pre dané obdobie harmonizuje s prostredím tej ktorej historickej budovy.
Kniha bude obsahovať aj krátke trasy, ktoré ukážu, kadiaľ sa vydať po Košiciach, ak chcete vidieť iba jeden typ krásy predstavený tým ktorým architektonickým štýlom.
Po knihách Potulky mestom Košice 1 + 2, ktoré prezentovali 130 naj pozoruhodností mesta, vyšla nedávno Košická čítanka ako 3. dielo z radu Potulky mestom Košice. 4. pokračovaním série sú Štýly krásy v Košiciach, ktoré môžu poslúžiť ako easy a veľmi svojvoľný úvod do histórie umenia v Košiciach.
 
 
Predslov
 
Pozrieť si nepovrchne dom, trvá toľko ako pesnička.
Každá budova je nejaká skladba. Každé poschodie, nová sloha. Ale domy si môžeme spievať aj zľava doprava, či naopak. Čo sa opakuje, je refrén. Nevyznám sa v hudbe, možno preto mi je z nich do spevu a nečudujem sa tým, čo architektúru nazvali skamenelou hudbou.
Každý dom sa mňa díva oknami. Fasáda je jeho tvárou.
Do šiat či do bundy možno vkĺznuť ako do domov(ov). A pocity? Sú aj zvnútra pohodlné, príjemné na dotyk, pekné, vhodné na tú ktorú príležitosť a také akurát? Máloktorým umením možno bežne prechádzať skrz-naskrz.
Dom ako každé ľudské dielo môže byť hocijaký, tak prečo ho nepostaviť aj pekný. No človek, na rozdiel od prírody, je vrtošivejší. Nemennej kráse božích výtvorov chce konkurovať premenlivosťou spod diktátu postupných výdobytkov umu i zrýchľujúcej sa módy. Preto je zakaždým „trendy“ čosi iné. Dokonca aj opakovania sa líšia. Ľudia si väčšinou ani neuvedomujú nežnú manipuláciu krásou.
Krása je ženského rodu, to ospravedlňuje jej rozmary. Zároveň sa tým poisťuje proti tomu, aby sme sa s ňou nudili. Našťastie tým sa jej charakteristika nevyčerpáva.
To netvrdím (len) ja, ale (najmä) tí, ktorí krásu rozpoznali aj v budovách a verejných priestranstvách. Iní ju dokázali rešpektovať, niektorí imitovať, ďalší rozvinúť, ba aj zvrátiť či nahradiť novým typom. Niektorí sa obzerali nostalgicky či inšpiratívne dozadu, iní predvídali.
A pritom krása zostáva nepolapiteľnou. Je pocitom, katarziou, letmým poznaním nepoznateľného, uvoľnením z kŕča, dotykom s pravdou, odrazom našej skúsenosti... Tým, čo sme doteraz nevideli, a pritom je to vlastne zrejmé. Necháva sa spoznať len, keď nastane správna konštelácia, v rámci ktorej sa jej aj my otvoríme. Vtedy zas raz presvedčí o svojich kvalitách, zapíše sa svojou neopakovateľnosťou, prekvapivosťou, súhrou, pravdou, a najmä tým neopísateľným.
Len neopísateľné je úplný zážitok, fotky i text uberajú z dojmu a ešte aj vnucujú cudzie pohľady a myšlienky. Táto kniha nech je vyháňačom na prechádzky či potulky. Romantické, samotárske, depresívne, smiešne, relaxačné, objavné, rozjarené, tlupovité, upokojujúce, inšpiratívne... A také, čo vás primäjú do domov aj vstúpiť.
Nadchli ma príbehy krás košickej architektúry. Keď sa dá, vchádzam aj dnu, do dvorov, na chodby, schodiská a obzvlášť rád na miesta verejnosti neprístupné. Raz hádam začujem domy spievať alebo na mňa žmurknú.
 
 
Milan Kolcun
 
 

Túto knihu si môžte prvýkrát zakúpiť (za uvádzaciu cenu)
na nasledujúcej potulke 4. - 5. február 2012 .

Niečo viac o tejto knihe sa dočítate a zopár fotografií nájdete aj tu: www.viacassa.eu

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.