Choď na obsah Choď na menu
Reklama
 

Reklama

Rekonštrukcia železničnej stanice

24. 10. 2018

 

------------------------------------------------------------------------------------------

II.etapa rekonštrukcie staničnej budovy

II. etapa uvažuje s celkovou zmenou dispozície prednej fasády. Objekt sa na prízemí od pravého vchodu v prednej časti rozšíri smerom na juh po predajňu Lidl. Zo západnej strany sa objaví nákladný výťah a únikové schodisko. Objekt "šošovky" na treťom podlaží bude presahovať ponad strechu druhého, kde bude podopieraný sústavou oceľových šikmých stĺpov.

Pôvodný termín zahájenia prác II. etapy bol naplánovaný na 10.10.2014. Ten bol kvôli neskoršiemu nadobudnutiu právoplatnosti stavebného povolenia posunutý na 20.10.2014 . Platnosť stavebného povolenia pre II.etapu je do konca roka 2016.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Momentálne sa pripravuje projektová dokumentácia (Dokumentácia pre stavebné povolenie je v schvaľovacom procese) na II. etapu revitalizácie, ktorej predmetom bude prístavba na priečelí prijímacej budovy vrátane fasády od Staničného námestia, a odstavné a komunikačné plochy pred staničnou budovou. Začiatok týchto prác je naplánovaný na 09/2014 s dokončením do 12/2016.

 Zdroj: http://www.zsr.sk/ Dátum: 13.05.2014

 

1. Práce doteraz realizované v hrubých rysoch v interiéri prijímacej haly:
-              búracie práce na 2. nadzemnom podlaží
-              realizácia 3. nadzemného podlažia (ďalej NP)– statika + stavebná časť
-              výstavba technických miestností na streche budovy (plynová kotolňa, VZT, rozvodňa NN)
-              realizácia svetlíkov na streche budovy
-              realizácia už odovzdaných častí: rozšírenie LIDL-u, PNS stánok, rýchle občerstvenie-bistro, toalety a úschovňa batožín
-              dokončenie čakárne pre cestujúcich na 2. NP – ešte neodovzdané
-              zriadenie eskalátorov (3ks) a osobného výťahu pre verejnosť
-              dodanie a osadenie automatických vstupných posuvných dverí v počte 5 ks na vstupe a výstupe, do podchodov a na 1. nástupisko
-              zriadenie kastlíkov pre rozvody na 1., 2. a 3. NP
-              realizácia elektroinštalácií vrátane trafostanice, aktívneho bleskozvodu
-              štrukturovaná kabeláž pre rozvody ELI, EPS, rozhlas
-              rozvody vzduchotechniky a ústredného kúrenia
-              realizácia únikového a požiarneho schodiska
-              výmena okien na strane od 1. nástupiska
-              zateplenie a finálna úprava fasády od 1. nástupiska 
-              rekonštrukcia 1. nástupiska - odstránenie zatekania  do 1. NP

2. Práce momentálne realizované:
-              pokládka dlažby na 2. a 3. NP
-              realizácia podhľadov a uzavretie kastlíkov na 1., 2. a 3. NP
-              realizácia podhľadov v podchodoch
-              realizácia opláštenia z interiéru SDK stenou na 3. NP
-              dokončenie zábradlí v celom interiéri prijímacej haly
-              dokončenie profesných inštalácii v prevádzke minipotravín v podchode
-              dokončovanie ELI, EPS a rozhlasu v celej budove
-              je realizovaný HaVIS ( hlasový a vizuálny informačný systém )
-              príprava plôch pre komerčné účely 

Dokončenie a odovzdanie všetkých prác je plánovane do konca roku 2014.

Košickú stanicu v noci ovládajú stavbári
(článok v časopise - Železničný semafor - strana 4)

Vyjadrenie ŽSR, 20.02.2012

Zmluva o projekte revitalizácie železničnej stanice Košice bola podpísaná vo februári 2011, následne sa pripravovala dokumentácia pre stavebné povolenie a územné rozhodnutie, projekty úprav prevádzkových priestorov (vo výškovej budove, v budove ŽSR na Masarykovej) a upravovala sa štúdia budúceho stavu.
Po vydaní stavebných povolení boli realizované úpravy (nová elektroinštalácia, nové podlahy, maľby, nové zariadenia hygieny):
vo výškovej budove (šatne vlakových čiat, šatne pre výpravcov, kancelárie komanda...)
a v budove na Masarykovej ulici.
Do týchto upravených priestorov boli dočasne presťahované zložky ŽSR a ZSSK.
Po uvoľnení priestorov október/ november 2011 sa v prijímacej budove začali prípravné práce na vykonanie búracích prác. V decembri 2011 začali búracie práce v prijímacej budove, ktorých cieľom je zistenie technického stavu konštrukcie budovy. Zároveň sa pokračuje v príprave dokumentácie pre územné rozhodnutie. V súčastnosti sú v prijímacej hale vytvorené koridory pre cestujúcich a za týmito koridormi prebiehajú búracie práce.
Cestujúci sú obmedzení len v nevyhnutnom rozsahu, nakoľko rekonštrukcia prebieha za plnej prevádzky ŽST Košice.
Doteraz sa do rekonštrukcie prevádzkových priestorov investovalo 113 048,04 EUR.
Stavba je rozdelená na 3 etapy, skončiť by mala 26 mesiacov po začatí prác.

Staršie fotografie nájdete tu:

 

 

 

Zmluva je podpísaná na sumu 2 800 000 EUR. Celá investícia do rekonštrukcie ŽST Košice je z externého zdroja - prostriedky poskytuje súkromný partner, pričom vložené investície sa stávajú majetkom štátu v správe ŽSR. ŽSR vstupujú do tohto projektu bez vynaloženia finančných prostriedkov, ale formou poskytnutia užívacích práv investorovi ku komerčným nebytovým priestorom v stanici na dobu určitú.
Druhá etapa revitalizácie staničnej budovy ŽST Košice zahŕňa priestory vstupnej haly 1, 2 a 3 nadzemného podlažia, mimo priestorov zákazníckeho centra, ktoré už boli rekonštruované.
V tretej etape bude realizovaná nadstavba a prístavba ŽST Košice.
Rekonštrukčné práce budú zahŕňať komplexnú modernizáciu priestorov (od výmeny elektroinštalácie, ústredného vykurovania, vzduchotechniky, zdravotechnických inštalácií, presklenia, strešnej krytiny, schodiska až po opravu fasády a iné stavebné práce).

www.zsr.sk 
 

 

V zmysle zmluvy o projekte revitalizácie železničnej stanice v Košiciach a jej časového harmonogramu realizácií stavebných prác v prijímacej budove žst. Košice, predchádza vykonanie stavebných úprav na 2. 3. 7 a 9. NP Výškovej budovy a stavebných úprav na 1. NP stavby: Atrakčného obvodu Košice na Masarykovej ul. a to z dôvodu presťahovania pôvodných prevádzkových priestorov v prijímacej budove užívaných zložkami ŽSR alebo tretími subjektmi zabezpečujúcimi fungovanie existujúceho železničného systému do týchto zrekonštruovaných náhradných priestorov.
V súčasnosti bolo Úradom pre reguláciu železničnej dopravy (ÚRŽD) vydané rozhodnutie, ktorým sa povoľuje užívanie vykonaných stavebných úprav na 3. 7 a 9.NP vo Výškovej budove (pre 2.NP je na ÚRŽD nariadené ústne pojednávanie o začatí kolaudačného konania), ktoré však ešte nenadobudlo právoplatnosť. Po jeho nadobudnutí a prevzatí náhradných priestorov od investora dôjde k odovzdaniu pôvodných prevádzkových priestorov investorovi podľa prílohy č. 14 vyššie uvedenej zmluvy ako aj k presunu vlakových čiat ZSSK. Stavebné úpravy na náhradnom priestore na Masarykovej ul. boli už ukončené a priestor bol odovzdaný ŽSR. 
Druhá etapa revitalizácie t.j. stavebné úpravy železničnej stanice, začne búracími prácami a to hneď ako prebehne presťahovanie prevádzkových zložiek ŽSR a ZSSK do Výškovej budovy.

www.zsr.sk

Plánovanou rozsiahlou rekonštrukciou chceme prinavrátiť tomuto miestu meno a atraktivitu, ktoré malo v minulosti. Rekonštrukciou dosiahneme nielen skultúrnenie a zatraktívnenie tejto častiželezničnej stanice, ale aj blízkeho parku – zmenou skladby pravidelných návštevníkov stanice. Zároveň zabezpečíme cestujúcim, ktorí denne železnicou dochádzajú do mesta za prácou, aby mali kde nakúpiť a využiť služby, ktoré im poskytneme. Ušetríme im tak veľké množstvo času, keďže uvedené činnosti sú nútení realizovať v rámci celého mesta.

http://www.achilesslovakia.sk/

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

reklamy

(peto, 3. 6. 2014 22:27)

tie reklamy na zabradli (restauracia, oriešky) a hlavne na výťahu sú otrasne... nemali by tam byt žiadne... takto to je hnus

Pravy problem

(aa, 20. 5. 2014 15:16)

Planuje sa nieco robit aj s bezdomovcami a ciganmi? Lebo ak nie tak neviem ci tie plany s obchodmi su realne.

Re: Pravy problem

(sckesk, 20. 5. 2014 15:18)

O takýchto plánoch som zatiaľ nikde nečítal...

Re: Re: Pravy problem

(aa, 20. 5. 2014 15:26)

Ak dobre chapem tak investor bude mat nebytove priestory (v podstate 2 poschodia) tak pochybujem ze ich chce mat prazdne, skor planuje ze sa to bude vyvijat do stavu aky je vo vizualizacii.

Budova

(Mike, 20. 5. 2014 14:38)

Aj tu budovu vedla stanice by mohli prerobit vyzerá katastrofálne a tie stánky a ten bordel vsecko nakope na autobusovej stanici nehovorím...

Re: Budova

(sckesk, 20. 5. 2014 14:45)

Stánky medzi autobusovou a železničnou stanicou by mali byť zrušené v prípade, že sa bude realizovať prepojenie električkovej a železničnej trate. No kedy a či to vôbec bude, sa ešte nevie...

Lavičky

(Anonym , 20. 5. 2014 8:15)

Ked je to už stanica, kde je vlastne čakáreň kde si človek môže sadnúť, vidím tam zopár lavičiek, ja si myslím že najhlavnejšia vec je čakáreň a nie nejaké tie fashion obchody.

Re: Lavičky

(nahodny okoloiduci :), 20. 5. 2014 14:32)

cakaren bude na 1. poschodi, len este nie je odovzdana do uzivania.

Re: Lavičky

(sckesk, 20. 5. 2014 14:43)

Odfotenú čakáreň na 1.poschodí nájdete medzi staršími fotkami z februára - marca
http://lh5.ggpht.com/-ckceMuDqq_M/UwjiYOzQnII/AAAAAAAA14o/z5xzXfap6AY/s912/IMG_3639.JPG

Pravopis

(Karol, 20. 5. 2014 9:43)

Najprv sa naučte písať, potom riešte ako by sa mala postaviť stanica...

STARE VECI A NOVé vymenit ! !

(Jozef , 18. 12. 2013 18:47)

tO TIE STARÉ TABULE CHCÚ TAM NECHAŤ AJ REPRáKY VOnKU DNU ? ved NECH TO VYMENIA Všetko Vyzerá TO ZLE ! NOVá STANICA A STARÉ zošednuté hrdzavé Nefunkčné VECI ? VIMENIT (: Tie staré nástupištia to plechové sploštenia na tom stara maľba ? plechy dat preč staré a dat tam napríklad osb dosky nalakovať nech to ozije trosku a namalovat tiež na bielo pristriešky a druhy východ tiež vymeniť za nový (: a staré tabule všetky dat preč ci von ci dnu potom to bude good (: .....

Re: STARE VECI A NOVé vymenit ! !

(Jazyk, 16. 2. 2014 19:09)

Tá moja slovenčina, ak prispievate naučte sa aspon pravopis.

Fotobudka

(Katarina Urbancikova, 19. 1. 2014 18:57)

Dobry den, chcela som sa opytat, ci je vramci rekonstrukcie planovane zavedenie fotobudky (photobooth) do budovy, a ak nie, ci by to bolo mozne.
Ako pravdielny cestujuci vramci zeleznic SR mam niekedy problem najst novu fotografiu pri vybavovani noveho cestovneho poukazu. Myslim si, ze takato budka pomoze nielen mne ale aj mnohym dalsim cestujucim, ktori nemaju cas na to aby utekali do centra mesta, odfotili sa a prisli spat na vzdialenu stanicu.
Dakujem za odpoved,

Katarina Urbancikova

Re: Fotobudka

(sckesk, 19. 1. 2014 19:15)

Musíte napísať firme, ktorá túto rekonštrukciu realizuje:
http://www.panoramake.sk/kontakt.html

Na tejto stránke iba informujeme o priebehu prác a so samotnou rekonštrukciou nemáme nič spoločné...

Stanica

(Vlado, 5. 5. 2013 21:38)

Konečne sa zrekonštruujú najdôležitejšie zachytne miesta. Veď doteraz sa v Kosiciach nerobylo nič. Možné sa poďakovať vedeniu Mesta a všetkým ľudom ktorý robia niečo pre nás všetkých .

Re: Stanica

(ST, 6. 7. 2013 0:54)

Toto je investícia súkromnej firmy, mesto s tým nemá nič.

Re: Stanica

(Pravopis, 5. 10. 2013 11:20)

... nerobilo... mesta... ktorí...

Eskalátory?

(Marika, 1. 3. 2013 12:59)

Chcem sa informovať, či budú konečne miesto tých otrasných schodov na jednotlivé nástupištia aj eskalátory. To by mala byť priorita pri oprave samotnej budovy.

Re: Eskalátory?

(Adam, 15. 3. 2013 20:57)

Pokiaľ si správne spomínam čo som čítal, tak sa nič s nástupišťami a ani s tou chodbou k východom k nástupištiam nič teraz robiť nebude. Teraz zrekonštruujú iba samotnú budovu a nástupištia najskôr v roku 2015 :-)

Prosím Vás, a to je normálne

(Jackpot, 23. 2. 2013 16:56)

spraviť tento stavebný/rekonštrukčný ruch práve v čase, keď Košice čakajú nápor turistov v súvislosti s EHMK? To je vstupná brána do mesta, tak Vám poviem ako by som sa ja cítil. Po tom, čo by som zhliadol rozostavanú Kunsthale, nedokončené Kasárne Kulturpark, z dôvodov stavebných prác oplotený mestský park, dominantu mesta, Dóm sv. Alžbety, opevnenú lešením, amfiteáter v hybernačnom stave, zdevastované historické budovy mimo Hlavnej ulice, a k tomu ešte cesty ako vyzerajú po zime; povzdichol by som si: "prečo som sa ja na tej zaprášenej stanici len neotočil a nevrátil späť..."